map              

sobota 13. dubna 2013

DIY: Kitty kat

Nedávno v hospodě mě zaujala taková věcička na kámoščině telefonu. Z jacku na sluchátka jí trčelo překrásné barevné srdíčko. Hned jsem se ptala kde ho sehnala (prej v Chorvatsku) a moje stračí kreativní dušička hned přemýšlela jak to udělat pro sebe :D a protože jsem notorický zabiják sluchátek, šlo to celkem rychle... stačilo je doma jenom najít :D (PS.Miláček slíbil že mi je spraví... asi před rokem :D ale teď když jsem odstřihla jack už mu nic jiného nezbyde :D )

Couple of days ago I noticed something interesting on my friend's phone. It was a beautiful colorful heart sticking from headphones plug. Immediately I had to ask where she got it (in Croatia) and my crafty magpie soul started to think of ways to do it myself. and as I am a notoric headphone-killer, it was quite simple... al i had to do was finding a broken pair at home (PS. my handy boyfriend promised to fix them for me, as he know i love this exact pair.. yep, it was a year ago, but now when I snipped the jack off he better get at it soon :D )


1. odpreparujte jack ze sluchátek. Nejjednodušší je ustřihnout tam kde končí kabel a začíná ta guma, potom je potřeba se prokousat všemi vrstvami gumy, lepidla, plastu a všeho co tam je... naštěstí nehrozí že by vás něco pokopalo :) Měl by vám zůstat jenom ten kovový kolíček.
snip the jack off your headphones. I recommend cutting where the cables end and the thicker part begins. Then you have to cut through all layers of rubber, plastic, glue and everything there is... thankfully, there is no risk of electrocution :) You should end up with just a piece of metal.


2. tyhle pekelné nástroje jsem používala abych do zadku Kitty (sebrané ségře z její sbírky, btw jsou z těch růžových jogurtů za dvacku :P ) udělala díru... trošku jsem se píchla nůžkama ouuch...
these devilish tools were used to make a hole into Kitty's ass (stolen from my sister's collection, they are a suprrise in Hello kitty yoghurts :D )... also, i managed to stab my hand with scissors a bit... ouch Toliko parády zadarmo a za chviličku bolesti :D hehe. a na ETSY jsem našla čiré kolíčky z plastu, takže mám nutkání vyrobit si toho miliardu, třeba ke každým botám :D Jo, a pokud tohle budete dělat a používat jack ze sluchátek čili kovový, je potřeba ho vždycky vytáhnout když budete přijímat hovor, jinak si telefon myslí že jsou v něm zapojený sluchátka (já to nevěděla a dvě hodiny jsem žila v panice že mám rozbitý mobil :D )

So much fun for free, well for a bit of pain :D On ETSY  I found those clear blank plugs, so I am tempted to make millions of these things, maybe to match every pair of my shoes :D And important: If you're going to use metal jack like me, its important to take it out before accepting a call, otherwise the phone would think your headphones are plugged in and you won't hear a thing (I didn't know it at first, and lived in terrible fear of my phone being broken for two hours :D )